MENU

Strona główna

Śmierć - prawda czy fikcja?

Życie po śmierci w epokach

Reinkarnacja

Wywiady

Sonda uliczna

Motyw śmierci w sztuce

Autorzy

        
 

 Wywiad z ateistą Piotrem Plewą (niżej)

Wywiad z ks. Ireneuszem Rachwalskim

1. Czy człowiek niewierzący może zostać zbawiony?


    -Jeżeli jest to człowiek, który został wprowadzony do wspólnoty Kościoła katolickiego przez chrzest i zaniechał praktyk religijnych , jednak na łożu śmierci chce się nawrócić, to oczywiście może zostać zbawiony. Przykład człowieka, który w ostatniej chwili życia zapragnął Boga przytacza Nowy Testament. Jest to łotr wiszący na krzyżu obok Chrystusa. Dzięki temu, że wyraził skruchę, Jezus powiedział: „Dziś będziesz ze mną w raju”

 

 

 2. Co jednak dzieje się z ludźmi, którzy są innego wyznania i nie przyjęli chrztu?
   

    -To trzeba dokładnie poznać zasady danej wspólnoty w odniesieniu do tematu śmierci, życia po śmierci- doktryna wiary.

 


3. Co się dzieje z dziećmi, które umarły zaraz po porodzie i nie zostały ochrzczone?


    -Bóg oczywiście nie odbiera takim dzieciom szansy na zbawienie. Istnieje przestrzeń- otchłań, w której te małe dusze mogą przebywać blisko Ojca.

 

 

 4. Co to jest czyściec?


    -Czyściec jest to stan, w którym dusze odpokutują za swoje grzechy popełnione na ziemi, dlatego Kościół modli się za dusze czyśćcowe. Musi to przejść każdy , nawet ci, którzy później zostają ogłoszeni świętymi, gdyż nie ma duszy idealnie czystej. Długość męk czyśćcowych jest zależna od ilości złych uczynków, postaw i myśli

 

 

 5. Jakie są sposoby, aby skrócić bliskiej osobie męki czyśćcowe?


    -Jest to przede wszystkim modlitwa, wymieniani (Zaduszki) jednorazowe i roczne, Msze Św w intencji zmarłego, częste komunie św.

 

 

6. Czy brak godnego pochówku może stanąć na przeszkodzie do zbawienia?


    -Roztropny ksiądz ma stały rytuał sprawowania pogrzebu. Szczególnie modli się za ludzi, którzy są daleko od Boga. Jeżeli mamy do czynienia z katastrofą lub kataklizmem, podczas którego nie jest się w stanie znaleźć wszystkich ciał to wystarczy pamięć i modlitwa.

 

 

7. Za jakie grzechy można trafić do piekła?


    -Za grzechy przeciwko Duchowi Św (Mt 12,31-37) i za grzechy ciężkie , których nie wyznało się na spowiedzi.

 

 

8. Jakie grzechy popełniamy przeciwko Duchowi Św.?


    -Wątpienie w Miłosierdzie Boże, trwanie w życiowej beznadziei. Nadmierna ufność, że Pan Bóg i tak nie odpuści grzechy, w których trwam.

 

 

9. Czy za grzech śmiertelny możemy otrzymać rozgrzeszenie kapłana?


    -Za każdy grzech można otrzymać rozgrzeszenie, jeśli penitent wyraża żal za popełniony czyn i ma postanowienie poprawy.

 

 

10. Są jednak księża, którzy mimo tego nie dają rozgrzeszenia. Co wtedy należy zrobić?     

              

    -Wyznać swoje grzechy innemu spowiednikowi. Zadaniem kapłana nie jest osądzanie, ani tym bardziej potępianie. Ksiądz może tylko wskazywać dobrą drogę wiernym, z zachowywaniem tajemnicy spowiedzi

 

 

11. Czy oddając część swojego ciała, np. na potrzeby przeszczepu, może przeszkodzić nam w osiągnięciu zbawienia?


    -Kościół akceptuje sprawy transplantacji. Jest to ratowanie zdrowia, a nawet życia bliźnim, dlatego taki czyn jest traktowany jako dobry uczynek.

 

 

12. Co to jest namaszczenie chorych?


    -Namaszczenie chorych to sakrament, którego udziela się w trudnym stanie, np. choroby pacjenta. Ma na celu umocnienie duchowe w przeżywanym cierpieniu. Często powoduje powrót do zdrowia. Może być przyjmowany kilkakrotnie, ale z umiarem.

 

 

13. Czy Kościół katolicki „wierzy w duchy” , a jeśli tak to w jakiej postaci są one zsyłane na ziemię?


   -Tak. Duchy, a raczej dusze naszych zmarłych często nam pomagają. Są jednak złe dusze, wywoływane podczas seansów spirytystycznych, mogą spowodować opętanie  i potrzebna jest wtedy pomoc egzorcysty.

 

 

14. Jaki człowiek może zostać egzorcysta?


    -Najczęściej egzorcystą jest kapłan, który przechodzi specjalne szkolenie. Podczas niego  u niektórych wykrywa się predyspozycje do wypędzania złych dusz, a u innych nie. Zdarzają się świeccy egzorcyści, którzy jednak nie mają mocy jak księża, gdyż nie dostali łaski sakramentu kapłaństwa.

Dziękuję księdzu za rozmowę.

 

 

Wywiad z ateistą Piotrem Plewą

 

1.Czy jako ateista wierzysz w to, że istnieje życie po śmierci?

   -Nie, według mnie po śmierci człowiek zapada w pewien stan porównywalny do snu.

2. Jeśli uważasz, że życie po śmierci nie istnieje, to co według Ciebie po niej następuje?

  -Nie wiem. Jedni myślą że jest raj niebo, inni wierzą w reinkarnacje a jeszcze inni nie wiedza co jest po śmierci i nie interesuje ich to.

3. Następuje nicość? Wszystko ulega całkowitemu zniszczeniu?

   - Tak...

4. Wielu naukowców, ekspertów w dziedzinie psychologii jest przekonanych, że życie po śmierci istnieje... na świecie około 13mln ludzi doświadczyło czegoś w rodzaju własnej śmierci... nie przekonuje Cię to?

  -Nie, nie przekonuje a poza tym nie wiem co oznacza "doświadczyć własnej śmierci" zabili go i uciekł czy jak? W ogóle jak bada się to co dzieje się z człowiekiem po śmierci?? Amerykańska technologia namierzania dusz drogą satelitarna?? Zupełnie w to nie wierze....

  -Dla mnie totalna bzdura i zwyczajny nic nie znaczący naukowy bełkot.

5. Skoro uważasz, że po życiu nic nie ma... Jaki jest zatem Twój sens życia? Wielu ludzi stara się za życia przestrzegać jakiś zasad, pracować nad duszą, aby po życiu osiągnąć cos lepszego... a jak jest z Tobą?

  -Praca nad dusza wydaje mi się dość przestarzałym poglądem i nie wydaje mi się żeby ludzie w moim wieku tak patrzyli na to... Wiele osób chodzi do kościoła z przymusu a nie z potrzeby duchowej choć wiadomo ze znajda się i takie osoby. Podoba mi się podejście do życia mówiące o tym żeby żyć tak by inni o nas nie zapomnieli.

6. Jesteś przygotowany na przyjście śmierci?

  -Szczerze przygotowywać się na śmierć można chyba tylko w tedy gdy jest się śmiertelnie chorym. W innych przypadkach nie znamy dnia i godziny co jest raczej dobre dla nas, bo chyba ciężko byłoby się cieszyć czymkolwiek wiedząc kiedy nadejdzie nasz koniec.

7. Boisz się śmierci i tego co Cię czeka kiedy przyjdzie do Ciebie?

  -Nie, nie myślę o tym. Śmierć przyjdzie w swoim czasie, jest ona nieunikniona i czeka ona nas wszystkich.

8. Czy uważasz ze należy czerpać korzyści z każdej chwili nie patrzeć na konsekwencje??

   -Czerpać korzyści z życia-jak najbardziej choć trzeba znać granice. Konsekwencje swoich czynów trzeba ponieść zawsze wiec warto się z nimi liczyć.